اپرت

اپرت ، اقیانوس ابر ها کجاست ؟

 

اوپرت مرزی طبیعی است که بین دو استان سمنان و مازندران قرار دارد و تلاقی‌گاه کوهستان و جنگل است که در اکثر اوقات شما زیر پاتون اقیانوسی از ابر میبینید.

اوپرت منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب‌وهوا با طبیعت سرسبز و بکر، چشمه‌ها، دشت و روستاهای تماشایی است.خیلی از افراد برای تماشای ارتفاعات آن و به‌ویژه پدیده اقیانوس ابرهای اوپرت و برخی نیز برای لذت بردن از طبیعت سرسبز و ییلاقی اوپرت به این منطقه سفر می‌کنند.

پوشش گیاهی اپرت

 

ما که از طب گیاهی چیزی سر در نمی‌آوریم؛ ولی آن‌هایی که در دل طبیعت زاده شده‌اند و چم‌و‌خم آن را از بر هستند، می‌گویند منطقه اوپرت یک داروخانه‌ طبیعی‌ است. شاید در نگاه اول به چشم خیلی از ما مشتی گل‌و‌گیاه و علف به‌نظر برسند. ولی هر کدام از این گیاهان خواص بی‌نظیری از خود دارند و بعضی تنها بومی این منطقه هستند. افراد زیادی فقط برای چیدن این گیاهان دل به این طبیعت می‌زنند.نام بعضی از این گیاهان را اینجا می‌نویسیم شاید شما آن‌ها را شناختید و دلیلتان را برای سفر به اوپرت پیدا کردید. از این گیاهان می‌توان به سیروک، اوجی، اورشمک، گوگ په، کولک، اوک چو، قعلب، زولنگ، مازش کو، پاروک، الزی و زیره اشاره کرد.

 

تفریح در اپرت

 

شما در اپرت میتونید به تفریحاتی مانند آفرود ، طبیعتگردی و کمپ ، کوهنوردی و عکاسی بپردازید.

 

 

نکات سفر

 

  1. در هنگام تماشای اقیانوس ابری برای جلوگیری از خطر سقوط، فاصله ایمنی را تا دیواره دره حفظ کنید.
  2. با توجه به سرمای هوا در هر زمان از سال که به این منطقه می‌روید حتما پتو و لباس گرم همراه خود داشته باشید.
  3. فاصله شما با اولین پمپ بنزین در شهمیرزاد 66 کیلومتر است. به همین دلیل با باک بنزین پر حرکت کنید.
  4. با خودرو سواری معمولی وارد مسیر خاکی اوپرت نشوید.

چگونه به اپرت برویم؟

 

اگر از تهران قصد سفر دارید، مسیر جاده فیروزکوه و خطیرکوه می‌تواند مسیر مناسبی باشد؛ مسیری که هم کوتاه‌تر است و هم زیباتر. اما این مسیر را به دلیل خوب نبودن وضعیت جاده نمی توان به همه مسافران پیشنهاد داد، هرچند مسیر جاده فیروزکوه به اوپرت یکی از زیباترین مسیرهای ایران محسوب می‌شود.

اما مسیر دوم مسیر شاهرود است، شما برای رسیدن به اوپرت ابتدا باید به مهدی شهر با دیدن تابلوی منطقه حفاظت شده پرور متوجه نزدیک شدن به این منطقه می شوید، در نهایت بعد از عبور از روستاهای کولیم، ملاده و سرخده به آنجا خواهید رسید.

اگر بخواهید از تهران به مرز سمنان و مازندران بروید، مسیری حدود 318 کیلومتر در پیش دارید که تقریبا 5 ساعت 15 دقیقه طول می‌کشد تا به مقصد برسید. بنابراین نمی‌توانید به عنوان یک مقصد یک روزه روی آن حساب کنید. بهتر است حداقل 2 روز در نظر بگیرید که خیلی خسته نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید تایپ کنید.